Czyste powietrze? To możliwe!

SPALANIE ŚMIECI

Ciemny, gęsty dym z komina, a czasem nieprzyjemny, duszący zapach może oznaczać, że ktoś w pobliżu pali w piecu śmieci i przy okazji nas podtruwa.

Dlaczego do domowego pieca często trafiają śmieci?

Najczęstszym powodem jest przekonanie, że to sposób na oszczędności.  Wiele osób postrzega spalanie śmieci w domowych piecach za tanią, łatwo osiągalną i niekłopotliwą metodę pozbywania się odpadów. Ale to nieprawda! Poprzez spalanie odpadów w paleniskach domowych wiele osób chce zaoszczędzić na ogrzewaniu.  Niestety oszczędność ta jest jedynie pozorna.

Spalanie śmieci powoduje niszczenie kominów, w których osadza się tzw. mokra sadza.

Jej zapalenie może spowodować pożar domu. Usunięcie mokrej sadzy to kosztowna usługa. Kominiarze przyznają, że czasem trzeba za nią zapłacić więcej, niż za normalny opał na kilka zimowych miesięcy.

Plakat. W domowym piecu spalanie śmieci truje i rujnuje.

Spalanie odpadów w piecach domowych jest nieodpowiedzialne!  Lekarze ostrzegają, że takie działanie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci!

Odpady mogą być spalane tylko w jednym miejscu
-w specjalnych instalacjach do termicznego przekształcania odpadów, które wytwarzają ciepło i energię elektryczną.
Tylko tutaj wszystko odbywa się bez konsekwencji dla naszego zdrowia, a także środowiska. Odpady spalane są w temperaturze nie mniejszej niż 850 st. C (w domowym piecu wynosi ona od 200 do 500 st. C).
Spaliny zostają oczyszczone przez niezwykle skuteczne filtry i w efekcie pozbawione toksycznych substancji.

Dlaczego to takie ważne?

Stężenie rakotwórczych dioksyn i furanów w dymie, jaki powstaje podczas spalania śmieci w niskich temperaturach, czyli w domowych piecach, aż 1000-krotnie przekracza dopuszczalne normy. Co gorsza, zanieczyszczenia nie są rozpraszane przez wiatr, tylko opadają blisko źródła ich powstawania. I to w dużym stężeniu.

Co z tego wynika?

Osoba spalająca we własnym piecu śmieci zatruwa siebie, swoją rodzinę oraz najbliższych sąsiadów! Tym samym popełnia wykroczenie, a w niektórych przypadkach nawet przestępstwo! Każdy z nas jest zobowiązany do dbania o środowisko.

 

Ulotka. Czyste powietrze? To możliwe!

ZAPOBIEGAJ, SEGREGUJ, ODZYSKUJ!

Zatrucie środowiska i utrata zdrowia nie muszą być ceną, jaką trzeba płacić. Można mieć i czyste środowisko, i korzystać z dobrodziejstw np. tworzyw sztucznych. I wcale nie trzeba się mocno starać.

Co zatem robić?

Po pierwsze zapobiegaj powstawaniu odpadów, czyli świadomie kupuj i mniej wyrzucaj. W miarę możliwości używaj wielokrotnie różnych przedmiotów.

Po drugie, segreguj odpady. Gdy szkło, papier, plastik, metale, odpady kuchenne/zielone i pozostałe odpady wrzucisz do odpowiednich pojemników, zostaną one odebrane przez firmy wywozowe i przekazane jako cenne surowce.

Jeżeli recykling nie jest możliwy z przyczyn technologicznych lub proces ten nie jest uzasadniony ani ekologicznie, ani ekonomicznie odpady znajdą się
w odpowiednio zaprojektowanych spalarniach w celu odzysku energii. Spaliny zostają oczyszczone przez niezwykle skuteczne filtry i w efekcie pozbawione toksycznych substancji. Tym samym odpady mogą być cennym i zarazem odnawialnym paliwem, które dzięki bezpiecznym procesom technologicznym zamieniamy w energię elektryczną i ciepło.

Razem chronimy środowisko😊

14 stycznia 2022