Edukacja ekologiczna w nowym roku szkolnym

W dniu 30 września br. odbyło się spotkanie on-line z udziałem szkolnych/przedszkolnych koordynatorów edukacji ekologicznej. Spotkanie organizowane przez Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” było okazją do zaprezentowania nowych wydawnictw – komiksu z cyklu „Eko Pamiętnik” pt. „Ucieczka” LINK  dot. problemu marnowania żywności oraz trzeciej części bajki z cyklu „Wielka Podróż Sebka i Zuzi” pt. „Rycerskie pojedynek” (również w formie słuchowiska! LINK. Warto zaznaczyć, że treść bajki jest materiałem wyjściowym do realizacji konkursu plastycznego „Małe dzieci nie chcą śmieci” (XXIV edycja) pt. „Czystym powietrzem oddychać chce, więc zaczynam zmieniać się”.

W roku szkolnym 2021/2022 chcemy podkreślać problem nadmiernej konsumpcji, a co za tym idzie niestety zbyt dużego wytwarzania odpadów. Zgodnie z ideą „less waste” zachęcamy do zmiany zachowań w kierunku zapobiegania ich powstawaniu.

Drugim ważnym tematem tegorocznej oferty jest ochrona powietrza.  Nie zapominamy także o zmianie klimatu, która stanowi szerszy kontekst w całej edukacji ekologicznej. Najważniejsze, aby zmienić naszą mentalność i uświadomić sobie, że szkodząc środowisku szkodzimy sobie.

W ramach proponowanych działań znajdują się:

 1. a) projekt edukacyjny „Lider Lokalnej Ekologii” pt. „Im mniej, tym lepiej”,
 2. b) wykłady dla nauczycieli w ramach programu „Szkoła/Przedszkole dla środowiska”,
 3. c) konkursy ekologiczne:
  • „Małe dzieci nie chcą śmieci”, w którym dzieci wspólnie ze smokiem Sebkiem oraz jego siostrą Zuzią poznają sposoby na czyste powietrze,
  • „Mała nakrętka, duży problem”, w którym dzieci i uczniowie poznają zasady gospodarki o obiegu zamkniętym na przykładzie zbierania plastikowych nakrętek,
  • Konkurs fotograficzny „Razem chronimy środowisko”, w którym młodzież będzie przedstawiać działania na rzecz dbania o przyrodę ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych ekologicznych rozwiązań,
  • „Ekspert E.E. czyli w trosce o środowisko”, w którym zadaniem jest przeprowadzenie akcji informacyjnej na terenie placówki oświatowej wraz ze zbiórką zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
  • „Zbiórka baterii i akumulatorów przenośnych”, w ramach którego szkoła za każdy 1 kg baterii otrzymuje punkty, które wymienia na nagrody,
  • „Konkurs Wiedzy Ekologicznej” dla szkół specjalnych i uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

Z przyjemnością informujemy, że wznawiamy warsztaty terenowe: „Bliżej Europy- nowoczesne metody gospodarowania odpadami” organizowane razem ze Spółką EKO DOLINA oraz „Ciepło dla Trójmiasta” organizowane ze spółką ciepłowniczą  OPEC.

Dla placówki, która wykaże się największym zaangażowaniem w obszarze edukacji ekologicznej na przestrzeni ostatnich 5 lat szkolnych (łącznie z bieżącym rokiem) przewidziano honorowe wyróżnienie „Róża Ekologii”. Zarząd Komunalnego Związku Gmin Dolina Redy i Chylonki” zamierza tym tytułem  nagrodzić jedną szkołę oraz jedno przedszkole w czerwcu 2022 roku.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu. Zapraszamy do kontaktu mailowego i telefonicznego. Osoby do kontaktu: Katarzyna Rawdanowicz (tel. 58/624-45-99 w. 39, k.rawdanowicz@kzg.pl lub dos@kzg.pl) oraz Justyna Adamczyk (tel. 58/624-45-99 45, e-mail: j.adamczyk@kzg.pl lub dos@kzg.pl).

Szczegółowe informacje dot. aktualnej oferty edukacyjnej dla szkół i przedszkoli z terenu działania Związku znajdą Państwo w dziale EDUKACJA . W ramach prowadzonych działań zapewniamy placówkom oświatowym liczne materiały informacyjno-promocyjne. W celu ich odbioru prosimy o wcześniejsze umawianie wizyty (dzień, godzina) łącznie z podaniem, do jakich działań będą pobierane materiały. Wejście do biura KZG z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk).

Zachęcamy także do korzystania z materiałów dostępnych na naszej stronie internetowej w zakładkach „Materiały edukacyjne” LINK  i „Multimedia” LINK, w tym wywiady radiowe, słuchowiska, filmy i animacje.

Partnerami działań edukacyjnych Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” są lokalne samorządy gminne: Gdynia, Rumia, Reda, Sopot, m. Wejherowo  oraz gminy wiejskie: Kosakowo, Szemud, Wejherowo, Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz spółki komunalne: EKO DOLINA, OPEC, PEWIK GDYNIA i Trójmiejski Park Krajobrazowy.

1 października 2021