„Uwaga: zmiana klimatu! Część 2 – Ochrona powietrza” – zapraszamy do obejrzenia filmu

W dniu 13 października br. w siedzibie Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” miała miejsce premiera drugiego filmu z cyklu „Uwaga: zmiana klimatu!”. Rok temu powstał film pt. „Retencja wody”. Teraz przedstawiamy kolejny pt. „Ochrona powietrza”.
W pokazie uczestniczyli przedstawiciele wydziałów środowiska z gmin zrzeszonych w KZG, Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz spółki komunalne OPEC, EKO DOLINA, PEWIK GDYNIA. Spotkanie było okazją do omówienia prowadzonych i planowanych działań na rzecz czystego powietrza w naszym regionie.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu pt.

„Uwaga: zmiana klimatu! Część 2. Ochrona powietrza”

 

Kompleksowe podejście do ochrony powietrza to szukanie rozwiązań w każdym możliwym miejscu. Na terenie Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, w ramach ochrony powietrza i redukcji niskiej emisji, w większości publicznych placówek, a także w wielu budynkach prywatnych, wymieniono stare, wysokoemisyjne źródła ciepła na nowe, przyjazne środowisku lub podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Żeby efektywnie wykorzystać ciepło często potrzebna jest termomodernizacja budynku. Ocieplenie ścian i stropów, izolacja podłogi, wymiana okien i drzwi wpływa na ograniczenie strat ciepła nawet o 40%, co przekłada się na mniejszą emisję zanieczyszczeń i niższe rachunki za ogrzewanie.
Termomodernizację często łączy się z instalacją urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Takimi źródłami są np. słońce, wiatr czy woda, ale także ciepło pozyskane z ziemi.

Poza upowszechnieniem odnawialnych źródeł energii ważne jest dbanie o efektywność energetyczną. Na przykładzie oświetlenia ulicznego można osiągnąć to zastępując stare lampy nowymi energooszczędnymi. Zmniejszają one ilość energii pobranej do uzyskania takiego samego lub lepszego oświetlenia niż przy użyciu żarówek tradycyjnych.

Na terenie gmin Związku w ostatnich latach bardzo dynamicznie zmienia się infrastruktura rowerowa. Powstają parkingi dla jednośladów oraz ścieżki rowerowe zarówno w miastach, jak i w gminach wiejskich. Mieszkańcy mogą korzystać z Szybkiej Kolei Miejskiej lub Kolei Metropolitarnej, która nie emitują spalin i pozwalają na ominięcie zakorkowanych ulic.

Rośliny są także naszym sprzymierzeńcem w oczyszczaniu powietrza. Obecność drzew wzdłuż ulic może obniżyć zanieczyszczenia pyłowe nawet o 60% i zapobiegać powstawaniu smogu. Średniej wielkości drzewo w ciągu roku neutralizuje toksyczne składniki spalin ze 130 kg benzyny. Od lat gminy Związku robią wiele, aby utrzymać i wzbogacać istniejącą zieleń, tworzyć nowe parki oraz sadzić drzewa.

 

Czy wiesz, że…

Płuca dorosłego człowieka wykonują przeciętnie 18 oddechów na minutę, trzyletniego dziecka do 30 oddechów. Wraz z tlenem do płuc dostaje się wszystko, co w danej chwili unosi się w powietrzu. Organizm ludzki potrafi zapobiegać dostawaniu się do płuc części zanieczyszczeń takich jak kurz i większe pyły, jednak mniejsze cząsteczki i zanieczyszczenia gazowe bez problemu do nich się przedostają.
Dlatego tak ważne są działania na rzecz czystego powietrza. Jest to konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo nasze i przyszłych pokoleń.

Czyste powietrze? To możliwe!
  • Przyłącz się do sieci ciepłowniczej, a jeśli nie ma takiej możliwości, to wymień stary piec na bezpieczną i przyjazną środowisku instalację grzewczą.
  • Dbaj o sprawność instalacji i zapewnij możliwość jej automatycznej regulacji.
  • Zapewnij termomodernizację budynku.
  • Wybierz komunikację publiczną lub jazdę rowerem. Jeśli jeździsz samochodem zadbaj o to, żeby nie jeździć samemu.
  • Oszczędzaj energię elektryczną i ciepło, np. wietrz krótko i intensywnie, używaj urządzeń energooszczędnych, odpowietrzaj kaloryfery i nie zasłaniaj ich ani nie zastawiaj, zamykaj na noc okiennice lub zaciągaj rolety.
  • Korzystaj z odnawialnych źródeł energii,
  • Sprawdź w swoim urzędzie gminy możliwość dofinansowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Razem chronimy środowisko!

13 października 2022