Rok szkolny 2020/2021 oficjalnie rozpoczęty w KZG

W dniu 22 października br. odbyło się w formie on-line spotkanie z udziałem szkolnych/przedszkolnych koordynatorów edukacji ekologicznej. Spotkanie organizowane przez Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” było okazją do zaprezentowania nowych wydawnictw – 9. części komiksu z serii „Eko Pamiętnik” pt. „Przygoda na Pacyfiku” oraz drugiej części bajki z cyklu „Wielka Podróż Sebka i Zuzi” pt. „Miasto Kwiatów” (również w formie słuchowiska)!. Warto zaznaczyć, że treść bajki jest materiałem wyjściowym do realizacji konkursu plastycznego „Małe dzieci nie chcą śmieci”.

W trakcie spotkania została omówiona oferta edukacyjna Związku przygotowana na rok szkolny 2020/2021. Nie brakuje w niej znanych i lubianych pozycji, do których szkoły i przedszkola zdążyły się już przyzwyczaić, tj. konkursów zbiórki plastikowych nakrętek, zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych czy baterii.

W bieżącym roku szkolnym zachęcamy na spojrzenie na zagadnienia ochrony powierzchni ziemi, powietrza oraz zasobów wodnych z szerszej perspektywy, tj. zmian klimatu. Klimat i jego zmiany to element, który na stałe wchodzi do świata edukacji ekologicznej. Nie inaczej jest w przypadku oferty edukacyjnej Związku. Okazją do dyskusji o działaniach człowieka i jego wpływie na klimat może być konkurs fotograficzny pt. „Zielno-błękitna infrastruktura w moim mieście”.

W dalszym ciągu w ramach projektu „Lider Lokalnej Ekologii” poruszamy problem wrzucania odpadów do toalety, który w tym roku warto  wzbogacić o temat segregacji bioodpadów. Zbiórka odpadów kuchennych jest już obowiązkowa we wszystkich gminach Związku i stanowi istotny element gospodarki odpadami.

Zapraszamy także do doświadczeń i obserwacji w kontynuowanym programie Szkoła/Przedszkole dla środowiska (III edycja, cz. 3.).

Z przykrością potwierdzamy, że z racji na stan epidemiczny do odwołania zostały zawieszone warsztaty terenowe na obiektach spółek komunalnych Eko Dolina, PEWIK Gdynia i OPEC. W zamian zachęcamy do oglądania filmów poruszających zagadnienia ekologiczne w cyklu filmowym Bezpiecznie bo ekologicznie oraz do korzystania z materiałów edukacyjno-informacyjnych zamieszczonych w zakładkach Materiały edukacyjne i Multimedia, w tym wywiady radiowe, słuchowiska.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu. Zapraszamy do kontaktu mailowego i telefonicznego. W celu odbioru materiałów (wydawnictwa, worki na nakrętki) prosimy o wcześniejsze umawianie wizyty (dzień, godzina) łącznie z podaniem, do jakich działań będą pobierane materiały. Osoba do kontaktu: Anna Selwent, tel. 58/624-45-99 w. 39 lub 45, e-mail a.selwent@kzg.pl, dos@kzg.pl. Wejście do biura KZG z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk).

Zapraszamy do współpracy, wspólnej nauki i zabawy. Przyroda jest  wspólnym dobrem i należy ją chronić na każdym naszym kroku!

28 października 2020