Za nami pierwszy dzień wiosny, a zaraz po nim Światowy Dzień Wody. To święto – obchodzone corocznie 22 marca – zostało ustanowione przez ONZ. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować i chronić. Jednym z powodów są nowe zagrożenia pojawiające się w wodzie, jak np. pozostałości różnych farmaceutyków. Dlatego też przypominamy, że wszystkie przeterminowane i nie do końca wykorzystane leki należy odnosić do apteki. Pamiętając przy tym, że leki należy wyrzucać bez opakowań handlowych i ulotek, które podlegają selektywnej zbiórce z makulaturą. Więcej informacji znajdziesz TU.
Co jeszcze każdy z nas może zrobić aby chronić wodę? Oto kilka przykładów:
- Nie wyrzucaj żadnych odpadów do wód ani do toalety, w tym nie wylewaj żadnych substancji ciekłych do zbiorników wodnych/kanalizacji deszczowej. Na stronie swojego urzędu gminy sprawdź, jak należy segregować odpady i co robić z odpadami nietypowymi. Jeżeli nie znajdziesz tam odpowiednich informacji, zadzwoń do właściwego wydziału ochrony środowiska.
- Zwróć uwagę na domowy kran. Kran kapiący z prędkością 1 kropli na sekundę przynosi straty wody w ilości 0,5 l/h, co daje rocznie 4 700 litrów. Tę ilość wody można zaoszczędzić przez utrzymanie kranów w należytym stanie technicznym. W starym kranie zainstaluj perlator, który napowietrzy wypływającą wodę, przez co strumień jest silniejszy lub zmień kran na taki, który oszczędza wodę.
- Zakręcaj wodę podczas szczotkowania zębów. Podczas mycia zębów każdy z nas zużywa średnio nawet do 16 litrów wody, podczas gdy w rzeczywistości korzystając z kubka zużyjemy 0,5 l.
- Używaj detergentów z napisem „biodetergenty”. Są to specjalne środki, które ulegają rozkładowi w wodzie w przyjazny dla środowiska sposób, dzięki czemu nie naruszają równowagi w nim panującej i nie zanieczyszczają go.
- Samochody myj w myjniach samochodowych lub w miejscach wyznaczonych do tego przez zarządców spółdzielni, wspólnot, władze gminy.
- Rozważnie używaj nawozów sztucznych. Staraj się wybierać nawozy naturalne. Dotyczy to również naszych przydomowych ogródków czy działek. Używanie naturalnych nawozów w znaczący sposób redukuje ilość przedostających się do wód gruntowych nawozów sztucznych, które zatruwają wodę.