Wspólnie działamy na rzecz środowiska

W dniu 11 września 2021 roku po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, odbyła się akcja „Czysta Rumia”. Na ulice Miasta powrócili wolontariusze, których zadaniem było oczyszczenie miejskiej przestrzeni z zalegających odpadów. Chętnych nie brakowało, do udziału zgłosiło się kilkaset osób, w tym dzieci, młodzież, dorośli, a nawet seniorzy. Uczestnikom udało się zebrać ponad tonę śmieci!

Natomiast tydzień później po raz kolejny zorganizowana została przez Urząd Miasta zbiórka elektroodpadów i makulatury. Każdy, kto przyniósł odpady, otrzymał w zamian gadżety lub młode rośliny przeznaczone do sadzenia. W efekcie tony przeróżnych sprzętów, które zalegały w domach i piwnicach, w końcu trafiły do recyklingu. W zależności od ilości przyniesionych śmieci uczestnicy akcji otrzymywali w zamian m.in. wrzosy, ozdobne trawy czy byliny. Wszyscy chętni mogli także bezpłatnie pobrać worek kompostu, który przyda się podczas sadzenia pozyskanych roślin. Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Dziękujemy, że Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” wspólnie z organizatorem Urzędem Miasta Rumii oraz partnerami „EKO DOLINA”, PUK Rumia oraz MOSiR mógł wspierać te akcje.  Imprezy przyciągnęły wielu mieszkańców Rumii, którzy swoim zachowaniem przyczynili się do uprzątnięcia swojego miasta z niepotrzebnych elektroodpadów, zbędnej makulatury oraz oczyścili przestrzeń z zalegających śmieci.

Propagowanie zachowań przyjaznych środowisku – w tym recyklingu, czyli rozsądnego gospodarowania ograniczonymi zasobami Ziemi jest niezwykle ważne.

Liczymy, że w kolejnym latach akcje również będą cieszyć się taką popularnością!

 

Tadeusz Wiśniewski

Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”

30 września 2021