Z Ekologią w Nowy Rok

Wśród wielu postanowień noworocznych warto wziąć po uwagę bardziej ekologiczny styl życia. Co to oznacza? To troska o środowisko w naszych codziennych działaniach.

Przejawem tego jest np. segregowanie odpadów, oszczędzanie wody podczas zwykłych czynności, wyłączanie światła, gdy wychodzimy na dłuższą chwilę z pomieszczenia czy nie marnowanie jedzenia.

Taki styl życia to obowiązek wszystkich mieszkańców Ziemi, ponieważ każdy z nas chce oddychać czystym powietrzem czy kąpać się w czystej wodzie.

Ekologiczny styl życia to również „ekonomiczny” styl życia. Możemy zaoszczędzić przez roztropne i przemyślane zakupy (czy ja naprawdę tego potrzebuję?), wielokrotne używanie przedmiotów (np. torba wielokrotnego użytku), racjonalne ogrzewanie domu (np. zakręcanie kaloryferów w trakcie wietrzenia pomieszczenia), stosowanie urządzeń energooszczędnych czy jazdę rowerem zamiast samochodem.

Zastanówmy się, co możemy zrobić, aby prowadzić ekologiczny tryb życia. Kilka porad znajduje się w cyklu wywiadów nagranych z Radiem Kaszëbë, które były emitowane na antenie na przełomie listopada i grudnia 2018 roku. Są one dostępne na naszej stronie internetowej w dziale MULTIMEDIA. Polecamy także nasze słuchowiska oraz liczne tematyczne wydawnictwa.

Wymienione wskazówki dotyczące ochrony powietrza, wód i gleby to tylko kilka z wielu zachowań, które warto praktykować w trosce o naturę i nasze zdrowie. Zmiany w codziennych czynnościach sprawią, że dołożymy swoją cegiełkę do walki o czyste środowisko.

Szczęśliwego Nowego Roku!

RAZEM CHRONIMY ŚRODOWISKO!

27 grudnia 2018