„Zmień zachowania na dobre” – czyli jak chronić powietrze?

W ramach cyklu „Zmień zachowania na dobre” dnia 16 listopada 2018 roku odbyło się ostatnie z zaplanowanych na ten rok spotkań dla dorosłych mieszkańców Związku. W tym dniu mieliśmy przyjemność gościć w siedzibie Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” podopiecznych Centrum im. Św. Siostry Faustyny w Rumi. Tematem przewodnim spotkania była szeroko pojęta ochrona powietrza. Uczestnicy poznali różne sposoby, jak każdy z nas może wpływać na ochronę powietrza np. oszczędzając ciepło i energię elektryczną czy nie paląc odpadów w domowych piecach.

Druga część spotkania miała miejsce na obiektach naszej spółki komunalnej zajmującej się ciepłownictwem miejskim, tj. OPEC Sp. z o.o. Rzecznik prasowy Spółki zapoznał uczestników spotkania z historią firmy oraz przedmiotem działania. Finałem zaś było zwiedzanie obiektów Elektrociepłowni „Nanice” w Wejherowie i związana z tym bezpośrednia obserwacja produkcji oraz dystrybucji ciepła.

Wnioski ze spotkania nasuwały się same:

  • Przyłączanie się do miejskiej sieci ciepłowniczej jest jednym ze sposobów na czyste powietrze i tam, gdzie jest to technologicznie możliwe, najlepszym sposobem na ogrzewanie naszych mieszkań.
  • Jeżeli mamy indywidualne piece, należy palić paliwem wyłącznie przeznaczonym do danego typu kotła – jeżeli jest to węgiel, to tylko dobrej jakości!
  • Warto zainteresować się tematem odgórnego palenia w piecu, dzięki której można oszczędzać ok. 30 % paliwa . Dodatkowo – im mniej dymu, tym tańsze ogrzewanie i czystsze powietrze.
  • Zapewniajmy termomodernizacje naszych budynków i wymieniajmy stare piece.
  • Oszczędzajmy ciepło, np. jesienią/zimą wietrzymy krótko i intensywnie, nie zastawiamy grzejników, regulujemy temperaturę zależnie od pomieszczenia, w którym przebywamy.
  • Wybierajmy komunikację publiczną lub jazdę rowerem. Jeżeli jedziemy samochodem, zadbajmy, żeby nie jeździć samemu – życzliwość się opłaca.
4 grudnia 2018