Sopot

sopot herbSopot usytuowany jest w północnej części województwa pomorskiego, nad Zatoką Gdańską. Wraz z Gdynią i Gdańskiem tworzy aglomerację msopot plazaiejską zwaną Trójmiastem. Sopot jest miastem na prawach powiatu (powiat grodzki Sopot).

Miasto posiada wyjątkowe położenie geograficzne, ponieważ jest usytuowane pomiędzy Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowy m i pięknymi piaszczystymi plażami Zatoki Gdańskiej . Sopot jest jednym z najbardziej popularnych polskich nadmorskich kurortów – nazywany jest nawet „Perłą Bałtyku”.

Walory turystyczne

Walory przyrodnicze połączone ze zróżnicowaną topografią terenu i roślinnością zadecydowały o charakterze wypoczynkowym, turystycznym i leczniczym Sopotu. Nadmorskie wybrzeże stwarza dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych (żeglarstwo, windsurfing) oraz do plażowania i kąpieli morskich. Do głównych atrakcji można zaliczyć molo, które jest symbolem sopockiego kurortu. W lecie z mola można wybrać się na wycieczkę jednym ze statków lub wodolotów, kursujących do Gdyni, Gdańska lub na Półwysep Helski. Ponadto miasto oferuje szeroką bazę gastronomiczną i noclegową, piękne korty tenisowe, stadnina koni, tor wyścigów konnych, wodny kompleks typu Aquapark. Zimą, o ile sprzyjają ku temu warunki pogodowe, można wybrać się na lodowisko lub na jedyny funkcjonujący w Trójmieście wyciąg narciarski znajdujący się na Łysej Górze. Wspaniale rozwija się turystyka piesza i rowerowa, ponieważ w trójmiejskich lasach oraz w pasie nadmorskim znajduje się wiele dobrze przygotowanych i oznakowanych szlaków.sopot hotel

Centrum miasta stanowi sopocki deptak, tzw. „Mońciak”, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino, która jest niedostępna dla ruchu samochodowego, natomiast można znaleźć tam przytulną kawiarenkę lub restaurację. Z obu stron deptaku znajdują się urokliwe kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku, choć od 2003 r. jedną z większych atrakcji „Mońciaka” stał się Fantazjon-Krzywy Domek, nawiązujący swoją architekturą do bajkowych rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga.

Sopot słynie z bogatej oferty kulturowej – na jego terenie swoje siedziby posiadają: Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Teatr Atelier, Teatr na Plaży oraz Opera Leśna, w której co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Mieszkańcy i kuracjusze lubiący sztukę na pewno znajdą coś interesującego dla siebie w Państwowej Galerii Sztuki oraz w wielu galeriach.

Liczba mieszkańców Sopotu w latach 2008-2020
Wykres 1. Liczba mieszkańców Sopotu w latach 2008-2020 (stan na dzień 31.12 danego roku oraz 30.06 2020 roku, GUS)
Powierzchnia:
Powierzchnia miasta Sopot wynosi 17 km2.
Użytkowanie gruntów (Dane Powszechnego Spisu Rolnego z 20.V.2002 r.):
grunty orne – 13 ha
sady – 1 ha
łąki – 4 ha
pastwiska – 2 ha
Władze:
Magdalena Czarzyńska – Jachim – Prezydent Miasta
Michał Banacki – Wiceprezydent Miasta
Magdalena Cieślik – Wiceprezydent Miasta
Adres:
Urząd Miasta Sopotu
ul. Kościuszki 25/27
81-704 Sopot
tel. (0-58) 521-37-50
fax. (0-58) 551-01-33

Źródła: Materiały własne KZG „DRiCh”; Dane z GUS; „Sopot: przewodnik” – Marek Sperski, Gdańsk 1998 r.