KONTAKT

Dział Ochrony Środowiska
Edukacja Ekologiczna
e-mail: edukacja@kzg.pl

Katarzyna Rawdanowicz
e-mail: k.rawdanowicz@kzg.pl
tel.: (58) 624 45 99 wew. 39

Anna Selwent
e-mail: a.selwent@kzg.pl
tel.: (58) 624 45 99 wew. 45

Róża Ekologii 2025

Zarząd Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” w roku szkolnym 2024/2025 ponownie przyzna wyjątkową nagrodę, tj. „Różę Ekologii”. Statuetka Róża Ekologii przyznawana jest placówkom oświatowym w dwóch kategoriach: „przedszkole” oraz „szkoła” za szczególne zaangażowanie w realizację działań ekologicznych we współpracy ze Związkiem na przestrzeni minionych pięciu latach.

Ocenie poddano łącznie 123 placówki oświatowe z obszaru działania Związku, w tym 47 przedszkola oraz 76 szkół. Komisja konkursowa przeanalizowała udział poszczególnych placówek w działaniach ekologicznych prowadzonych przez Związek oraz osiągnięte efekty rzeczowe.

Tytuł „Róży Ekologii” może być przyznany tej samej placówce oświatowej nie częściej, niż raz na 5 lat. Tym samym, do tegorocznej oceny uwzględnia się również placówki oświatowe, które uzyskały już tytuł „Róża Ekologii” w latach 2016-2020.

Na podstawie powyższej analizy, do dalszej oceny nominowano po pięć wiodących placówek w wymienionych kategoriach:

W kategorii PRZEDSZKOLA:

  • Przedszkole „Pod Topolą”, ul. Leśna 4, Rumia
  • Przedszkole Leśne, ul. Leśna 35, Bolszewo
  • Przedszkole nr 22, ul. Gen. J. Hallera 37, Gdynia
  • Przedszkole nr 46 „Jaś i Małgosia”, ul. Pusta 9, Gdynia
  • Przedszkole nr 13, ul. Widna 15, Gdynia

W kategorii SZKOŁA:

  • Prywatna Szkoła Podstawowa, ul. Norwida 59, Reda
  • Szkoła Podstawowa nr 31, ul.  Chylońska 227, Gdynia
  • Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Morska 192, Gdynia
  • Podstawowa Ekologiczna Szkoła Społeczna, ul. Kujawska 8a, Rumia
  • Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Górnicza 19, Rumia


Zarząd Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” – działający jako Kapituła Nagrody – postanowił przyznać nagrodę „Róża Ekologii 2025” następującym  placówkom oświatowym oraz osobie fizycznej:

Podstawowa Ekologiczna Szkoła Społeczna
Kujawska 8a,
84-230 Rumia
Dyrektor: Ewa Hołownia
Liczba uczniów w placówce: 291

„Historia Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi sięga roku 1990, kiedy to grupa zwolenników jej powstania podjęła decyzję o utworzeniu pierwszej na Wybrzeżu szkoły ekologicznej. Już rok później pierwsi uczniowie przekroczyli jej próg, aby rozpocząć edukację w duchu ekologii. Od samego początku swego istnienia, szkołę tworzyli nauczyciele – pasjonaci, ale też rodzice, których olbrzymie wparcie w pierwszych latach jej istnienia pozwoliło na rozwój i późniejsze sukcesy placówki.

Przez lata swej działalności szkoła osiągnęła topowe pozycje w lokalnych rankingach – zarówno w samej Rumi jak i całym powiecie, a także wysoką pozycję w ogólnopolskim rankingu szkół podstawowych. Jednak szkoła to nie tabele i rankingi – to przede wszystkim uczniowie, których edukacja, rozwój i szeroko rozumiany dobrostan są na pierwszym miejscu.

„EKOLOG” to odpowiedzialni, wrażliwi i świadomi ludzie dzisiaj i w przyszłości. To szkoła, która rozumie, inspiruje, otacza opieką i prowadzi do sukcesu. – tak piszą o sobie na stronie internetowej szkoły.

Z tego miejsca składamy na ręce Dyrekcji oraz Kadry Nauczycielskiej ogromne gratulacje oraz podziękowania – za fantastycznie wykonywana pracę, pracę z powołania, w duchu poszanowania dla drugiego człowieka, wszechstronnego rozwoju oraz ekologii.”



Przedszkole nr 13
Widna 15, Gdynia
Dyrektor: Elżbieta Smolna
Liczba dzieci w placówce: 151

„Kapituła Nagrody jest pod wrażeniem efektów ekologicznych osiągniętych w minionych latach przez Przedszkole nr 13 w Gdyni pod przewodnictwem Pani Dyrektor Elżbiety Smolnej. Placówka bardzo aktywnie współpracuje ze Związkiem od wielu lat, a biorąc pod uwagę minione pięć lat, potwierdzamy, że jest niekwestionowanym liderem w swojej kategorii.

Całe grono pedagogiczne, w tym przedszkolni koordynatorzy edukacji ekologicznej Pani Marlena Mazurowska oraz Pani Arleta Wiśniewska, corocznie realizuje liczne działania proekologiczne. Na stronie przedszkola widnieje hasło: „Wyjątkowe, niepowtarzalne, z nauczycielami pracującymi z pasją”. W tym przypadku jest to zdanie idealnie odzwierciedlające tę placówkę.

Coroczne zbiórki elektroodpadów, udział w konkursie plastycznym, a także aktywny udział w projekcie ekologicznym „Lider Lokalnej Ekologii” – czego potwierdzeniem jest dwukrotny tytuł Lidera Lokalnej Ekologii.

Jak napisał Janusz Korczak:  „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, Jeśli nie wie – wytłumacz, Jeśli nie może – pomóż”. Takim przewodnikiem z pewnością jest Przedszkole nr 13 w Gdyni dla swoich wychowanków.  W pełni zaangażowane i gotowe do działania.

Jesteśmy pełni podziwu i cieszymy się, że istnieją tak świadome ekologicznie placówki. Mamy nadzieję na dalsze sukcesy i współpracę z Przedszkolem nr 13 w Gdyni.”



Tadeusz Wiśniewski

„Kapituła Nagrody Róża Ekologii postanowiła uhonorować Pana Tadeusza Wiśniewskiego Przewodniczącego Zarządu Związku w latach 2007 – 2025 NAGRODĄ ”RÓŻA EKOLOGII 2025” za wybitne osiągnięcia, w tym szczególnie w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska w gminach Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”.
Pan Tadeusz Wiśniewski jako Przewodniczący Zarządu Związku przez 18 lat wypełniał misję Związku jaką jest łączenie gmin we współpracy na rzecz ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju gmin dla dobra jej mieszkańców, zgodnie z hasłem Związku, że „Każda całość to więcej niż suma jej części”.
Za wybitne osiągnięcia w tym obszarze, które przyczyniły się do polepszenia życia mieszkańców Związku można z całą pewnością uznać:
– Włączenie Gminy Szemud do struktur Związku co zaowocowało współpracą w zakresie edukacji ekologicznej, gospodarki wodno – ściekowej oraz przyczyniło się się do poszerzania świadomości ekologicznej mieszkańców i skutecznego wdrażania inicjatyw proekologicznych i wzmocnienia potencjału Związku. Szemud nie tylko dopełnił strukturę, ale stał się aktywnym partnerem, w całym regionie.
– Wyróżnienie Związku przez Ministra Środowiska prestiżowym tytułem „Lider Polskiej Ekologii” za realizację „Kompleksowych działań służących ochronie i poprawie stanu środowiska w rejonie Zatoki Gdańskiej – wyróżnienie, które potwierdziło, że lokalne działania mogą stać się ogólnopolskim wzorem w zakresie zrównoważonego rozwoju.
– Udział Związku w realizacji jednej z największych inwestycji ekologicznych w regionie – modernizacji Grupowej Oczyszczalni Ścieków „Dębogórze w ramach projektu pt.: „Dolina Redy i Chylonki – Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków” o wartości blisko 69 milionów euro przy udziale znacznych środków z Funduszu Spójności oraz krajowych funduszy ochrony środowiska i środków własnych Spółki PEWIK Gdynia.
– Współpraca międzynarodowa, w roli partnera w dwuletnim projekcie realizowanym wspólnie ze szwedzką gmina Trelleborg pod nazwą Mokradła (nieużytki), glony i biogaz – przeciwdziałanie eutrofizacji południowego Bałtyku”,
– Skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych na cele edukacyjne i inwestycyjne związane z ochroną środowiska między innymi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Starostwa Powiatowego w Wejherowie,
– Rozbudowa oferty edukacyjnej Związku, w której obecnie każdego roku bierze udział około 30 tysięcy dzieci i młodzieży. Nowoczesne warsztaty, konkursy, projekty edukacyjne i kampanie informacyjne docierają dziś do wszystkich szczebli nauczania i stanowią istotny fundament kształtowania proekologicznych postaw wśród młodego pokolenia.
– Tworzenie i rozbudowa sieci Punktów Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych na terenie Związku co stwarza mieszkańcom możliwości bezpiecznego i wygodnego pozbywania się odpadów, zwiększając efektywność segregacji i minimalizując negatywny wpływ odpadów na środowisko.
– Wprowadzenie usługi nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z gospodarstw domowych co poprawiło komfort mieszkańców naszych gmin członkowskich w pozbywaniu się zużytego, wielkogabarytowego AGD,
– Budowanie trwałej i efektywnej współpracy ze spółkami komunalnymi – PEWIK Gdynia, OPEC Gdynia i EKO DOLINA.
– Koordynowanie wspólnych stanowisk gmin w konsultacjach aktów prawnych dotyczących gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. To właśnie dzięki temu głos lokalnych społeczności był słyszalny również na szczeblu ogólnokrajowym, m.in. w sprawach jakości powietrza czy gospodarki odpadami.Należy podkreślić, również to, że Pan Tadeusz Wiśniewski był pomysłodawcą Nagrody „Róża Ekologii”, którą od 2015 roku przyznaje się za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekologii. Dziesiąta edycja tej nagrody zbiega się symbolicznie z jej wręczeniem właśnie jemu – człowiekowi, który swoją postawą uosabia wartości, jakim ta nagroda służy.
Nagroda „Róża Ekologii 2025” trafia dziś w ręce osoby, która potrafiła przekuć współpracę w realne efekty, a idee w konkretne działania, przynosząc prawdziwe zmiany wszystkim mieszkańcom Związku.”