Uzdrowiskowy charakter Sopotu sprzyjał zagospodarowaniu miasta zielenią. Widać to głównie w ogródkach przydomowych licznych dworków, zameczków i willi. Zieleń doskonale komponuje się z zabudową w stylu typowym dla europejskich kurortów nadmorskich z przełomu XIX i XX wieku. Na wielu posesjach spotkać można sędziwe drzewa, z których niektóre podlegają ochronie pomnikowej. Są to przeważnie gatunki rodzime takie jak: buk zwyczajny, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, modrzew europejski, świerki i sosny. Licznie występują tu także gatunki egzotyczne, z których wymienić można: daglezje, miłorzęby, tulipanowce, żywotniki i szydlice japońskie. Motywacją dla właścicieli ogródków przydomowych jest organizowany przez Urząd Miasta „Konkurs na najładniejszą posesję”.
Kontrastem dla starszych dzielnic domków jednorodzinnych są młodsze osiedla z budownictwem wielorodzinnym z lat 1960-1980. Zagospodarowanie zielenią tych osiedli jest raczej słabe i pozostawia dużo do życzenia.
Parki i zieleńce w Sopocie zajmują około 50 ha powierzchni. W ostatnich latach ich stan znacznie się poprawił. W roku 1999 w dwóch największych parkach położnych wzdłuż linii brzegu: Parku Południowym i Parku Północnym rozpoczęto renowacje zieleni i małej architektury. Zieleń wysoka reprezentowana jest tam głównie przez gatunki drzew naturalnie występujących w Polsce północnej. Znaleźć tu można m.in.: buki, dęby, sosny, lipy i świerki.
Ciekawy pod względem kulturowym i przyrodniczym jest zespół pałacowo-ogrodowy leżący przy granicy z Gdańskiem na Stawowiu. Zabytkowy park z Pałacykiem z około 1860 roku, wpisany jest do rejestru zabytków woj. Pomorskiego i stanowi najcenniejszy taki obiekt w Sopocie. W północnej części miasta znajduje się rezerwat archeologiczny „Grodzisko”, który otoczony jest niewielkim parkiem.
Zieleń przyuliczna zajmuje około 10 ha, głównie są to trawniki lub młode nasadzenia. Starodrzew spotkać można wzdłuż ulic starszych dzielnic, niestety drzewa te często są w złym stanie co jest spowodowane zanieczyszczeniem i zasoleniem gleby oraz ograniczaniem misy z wolną przestrzenią glebową. Ciekawostką jest wprowadzona w ostatnich latach kolekcja traw ozdobnych na pasach rozdziału. Z zieleńców miejskich można wymienić skwerek w dolnej części ul. Bohaterów Monte Cassino oraz przy ulicach Jana Kazimierza i Książąt Pomorskich.