22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, zwiększenia świadomości ekologicznej, budowania wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę oraz inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

RYS HISTORYCZNY

W styczniu 1969 roku, u wybrzeża Stanów Zjednoczonych, miała miejsce jedna z najpoważniejszych katastrof ekologicznych w historii. Uszkodzenie platformy wiertniczej spowodowało wyciek ropy naftowej do oceanu, co przyczyniło się do śmierci ponad 10 tysięcy ptaków, delfinów i innych zwierząt morskich.

To tragiczne wydarzenie stało się punktem zwrotnym, który wywołał międzynarodową debatę na temat ochrony środowiska naturalnego. Konsekwencje tej katastrofy były tak rażące, że w efekcie tego wydarzenia, 22 kwietnia 1970 roku, narodził się Międzynarodowy Dzień Ziemi.

Od przeszło pół wieku, to święto skłania ludzi na całym świecie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska  oraz refleksji nad naszym wpływem na planetę. Światowy Dzień Ziemi jest okazją do zaangażowania się w różnorodne działania proekologiczne, od sadzenia drzew, poprzez wykłady, po akcje sprzątania naszego najbliższego otoczenia.

DZIEŃ ZIEMI 2024 – „PLANETA KONTRA TWORZYWA SZTUCZNE”

Hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi to „Planet vs. Plastics”.  Ma ono zwrócić uwagę na konieczność ograniczenia produkcji i wykorzystania tworzyw sztucznych, zarówno przez producentów jak i konsumentów. Choć plastik, czy szerzej tworzywa sztuczne, przynoszą nam wygodę i są niezwykle użyteczne w codziennym życiu, ich nadmierne wykorzystywanie ma negatywny wpływ na naszą planetę. Plastik stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Od jednorazowych opakowań po ubrania i sprzęty domowe – plastik wydaje się być wszędzie. Niestety, jego trwałość oznacza, że pozostaje na naszej planecie przez setki lat, niszcząc środowisko naturalne i zanieczyszczając wody. Konsekwencje nadmiernego stosowania tworzyw sztucznych są powszechnie widoczne. Plastikowe odpady zanieczyszczają wody, zatruwając życie zwierząt morskich.

Czy wiesz, że:

  • człowiek nieświadomie zjada nawet 5 gramów mikroplastiku tygodniowo, czyli wielkość karty płatniczej! Mikroplastik to maleńkie cząsteczki tworzyw sztucznych, których wymiary nie przekraczają 5 mm. Najmniejsze z nich mogą być jednak mikroskopijne, niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem. Występują dosłownie wszędzie, a zwłaszcza w żywności i napojach w plastikowych opakowaniach,
  • produkcja jednej torebki plastikowej trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, a rozkłada się blisko 400 lat,
  • pomiędzy Kalifornią a Hawajami znajduje się tzn. Pacyficzna Plama Śmieci – ogromne skupisko plastikowych odpadów, które odkryto w 1997 roku, powstało ono na skutek ruchu prądów oceanicznych. Obejmuje obszar ponad półtora miliona kilometrów kwadratowych, czyli około pięć razy większy od Polski,
  • przez ostatnie 10 lat wyprodukowaliśmy więcej tworzyw sztucznych niż przez całe poprzednie stulecie,
  • 50% całego produkowanego plastiku używane jest tylko raz, a następnie wyrzucane,
  • wyprodukowane w ciągu jednego roku odpady z tworzyw sztucznych, ułożone obok siebie wystarczyłyby aby opasać Ziemię 4 razy.

Walka z nadmiernym stosowaniem tworzyw sztucznych wymaga zaangażowania każdego z nas. Możemy zacząć od prostych działań, takich jak unikanie jednorazowych produktów plastikowych, segregacja odpadów, czy wybór firm stosujących zrównoważone praktyki produkcyjne. Edukacja i świadomość społeczna są kluczowe w zmianie naszych nawyków konsumenckich i tworzeniu bardziej ekologicznej przyszłości.

Zachęcamy do obejrzenia filmu „Uwaga! Zmiana klimatu. Cz. III. Świadomy Konsument”.

 

PODSUMOWANIE

Dzień Ziemi to świetna okazja do refleksji, dyskusji na temat ochrony środowiska oraz prowadzenia działań edukacyjnych, angażujących przede wszystkim młodzież i dzieci, a także lokalną społeczność, ludzi nauki, przedsiębiorców, polityków, czy przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Poniżej kilka z wydarzeń organizowanych na terenie gmin należących do Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy Chylonki”, które odbywać się będą z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi:

_________

Razem Chronimy Środowisko

 

_________

Źródła:
https://www.earthday.org/earth-day-2024/
https://www.ecowatch.com/ocean-plastic-guide-2653277768.html
https://www.gov.pl/web/gdos/zycie-bez-plastiku
https://www.ekokalendarz.pl/dzien-ziemi/
https://www.wprost.pl/ekologia/11656498/miedzynarodowy-dzien-ziemi-2024-obchody-tradycja-znaczenie.html
19 kwietnia 2024