30 lat KZG i 23 lata edukacji ekologicznej

Rok 2021 jest dla Związku rokiem szczególnym. Obchodzimy bowiem 30-lecie swojej działalności oraz 23 lata realizowanie nieprzerwanej edukacji ekologicznej dla wszystkich naszych mieszkańców.

Nasze prowadzone wielotorowo działania w zakresie gospodarki odpadami, ochrony wód i powietrza zyskały wspólny mianownik – zmiana klimatu. W ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2020/2021 zachęcaliśmy bowiem do przyjmowania szerszej perspektywy w prowadzonych działaniach pod kątem obserwowanych obecnie zmian klimatycznych.

Statuetka Złoty Lider Lokalnej Ekologii 2019 - 2021
Statuetka Złoty Lider Lokalnej Ekologii 2019 – 2021

Okazją do tego był konkurs plastyczny „Małe dzieci nie chcą śmieci” pod hasłem „Na tropie elektroodpadów” czy konkurs fotograficzny pokazujący jak gminy zrzeszone w Komunalnym Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” zapobiegają zmianom klimatu lub je łagodzą. W ramach dwuletniego projektu „Lider Lokalnej Ekologii” poruszaliśmy problem wrzucania odpadów do toalety, który w roku szkolnym 2020/2021 wzbogaciliśmy o temat segregacji bioodpadów.

Zakończyliśmy III edycję programu edukacyjnego „Szkoła/Przedszkola dla środowiska” pod hasłem „Jak tworzywa sztuczne zmieniły nasze życie” i zaczęliśmy IV edycję tegoż programu pod hasłem „Zmiany klimatu na przykładzie miast.”

Nie zabrakło konkursów, co do których każdy zdążył się już przyzwyczaić. Mowa o konkursie zbiórki plastikowych nakrętek (w r. szk. 2020/2021 zebraliśmy ponad 6,2 tony nakrętek), elektroodpadów (prawie 20 ton ZSEE) czy baterii.

Statuetka Tytuł Expert EE 2020 - 2021
Statuetka Tytuł Expert EE 2020 – 2021

Jest nam niezmiernie miło, że po rocznej przerwie mogliśmy wręczyć wyjątkową nagrodę Zarządu Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” pt. „Róża Ekologii”, która przyznawana jest za całokształt współpracy ze Związkiem w zakresie edukacji ekologicznej w minionych pięciu latach. W roku 2021 tytuł ten otrzymały dwie placówki: Przedszkole Niepubliczne „Słoneczne Przedszkole” w Wejherowie oraz Zespół Szkół Powiatowych w Redzie.

Łącznie w roku szkolnym 2020/2021 przyznaliśmy 104 nagrody. Poza nagrodą „Róża Ekologii” przyznaliśmy 2 nagrody „Złoty Lider Lokalnej Ekologii”, 10 nagród „Lider Lokalnej Ekologii”,  39 nagród w konkursie „Ekspert E.E. czyli w trosce o środowisko”, 11 nagród w konkursie „Mała nakrętka, duży problem”, 24 nagrody w konkursie plastycznym „Małe dzieci nie chcą śmieci” oraz 16 nagród w konkursie fotograficznym pod hasłem „Zielono-błękitna infrastruktura w moim mieście”.

Ponadto w br. szkolnym przeprowadzono „Konkurs wiedzy ekologicznej” dla młodzieży szkolnictwa specjalnego i z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2 z Gdyni pt. „Woda – skarb życia”, który swój finał miał w grudniu 2020 roku.

Ze względów bezpieczeństwa postanowiliśmy nie organizować uroczystej gali podsumowującej edukację ekologiczną za bieżący rok. Nagrody dla laureatów przekazaliśmy  bezpośrednio do placówek oświatowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim szkołom i przedszkolom za udział w tegorocznych działaniach edukacyjnych organizowanych przez Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Cieszymy się, że istnieją tak świadome ekologicznie placówki, dla których ochrona środowiska jest stałym elementem nauczania i wpisana w codzienny rytm dnia.

Dziękujemy także partnerom: Starostwu Powiatowemu w Wejherowie, Trójmiejskiemu Parkowi Krajobrazowemu oraz spółkom komunalnym: Eko Dolina, OPEC, PEWIK GDYNIA za wspieranie naszych działań edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska.

Laureatom gratulujemy osiągnięć, życzymy dalszych sukcesów i z niecierpliwością czekamy na nowe wspólne projekty.

Udanych oraz bezpiecznych wakacji!

Razem chronimy środowisko ?

 

 

 

 

 

25 czerwca 2021