Wiosna to czas porządków, podczas których pozbywamy się m. in. zalegających przedmiotów, zepsutych mebli oraz zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych.
Odpady o większych rozmiarach i nietypowe często stanowią problem, jak się ich pozbyć. Dlatego miasta i gminy organizują tzw. „wystawki” odpadów wielkogabarytowych (informacja o terminach i warunkach dostępna jest na stronach urzędów miast i gmin). Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o meble, dywany, materace, pojedyncze drzwi, armaturę, wózki, itp., ale nie w przypadku elektroodpadów.
Pralki, zmywarki, lodówki, kuchenki elektryczne i gazowo-elektryczne, telewizory – mimo ich rozmiaru, nie są zwykłym odpadem wielkogabarytowym, ale elektroodpadem czyli odpadem niebezpiecznym, który nie zostanie odebrany podczas „wystawek” !!!
Wszystkie zużyte urządzenia takie jak:
- małe AGD: odkurzacze, żelazka, czajniki, tostery, frytkownice, wagi, zegarki, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, lampy itp.
- duże AGD: lodówki, zamrażarki, zmywarki, pralki, kuchenki elektryczne i gazowo – elektryczne, bojlery na prąd
- sprzęt hi – fi: radia, telewizory, kamery, odtwarzacze DVD, CD, mp3, itp.
- sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, kalkulatory, faksy, telefony, laptopy, tablety, monitory, myszy, klawiatury, konsole do gier, itp.
- elektronarzędzia: wiertarki, piły, kosiarki elektryczne itp.
- zabawki elektryczne i elektroniczne
są odpadami niebezpiecznymi i podlegają selektywnej zbiórce zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Zabrania ona ich umieszczania wraz z innymi odpadami i co najważniejsze – zakazuje samodzielnego demontażu ZSEE lub przez tzw. „złomiarzy”. Do tego uprawnione są jedynie zakłady przetwarzania zużytego sprzętu.
SPOSÓB POSTĘPOWANIA Z ZUŻYTYM SPRZĘTEM POCHODZĄCYM Z GOSPODARSTW DOMOWYCH
KZG prowadzi 13 Punktów Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (PZON) na terenie 8 gmin, gdzie można bezpłatnie oddać każde kompletne urządzenie ZSEE. Lokalizacja i godziny otwarcia tutaj Prowadzimy na naszym terenie również Objazdowe Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, z postojami przy szkołach wg następującego harmonogramu. Jeśli nie masz możliwości transportu lodówki, pralki, kuchenki, zmywarki, TV lub innego dużego urządzenia o wadze pojedynczej sztuki powyżej 20 kg (i nie większej niż 60 kg) – zgłoś go do darmowego odbioru pod numerami telefonów: 58 624 66 11 lub 609 045 410. Nasi pracownicy w uzgodnionym terminie zabiorą urządzenie bezpośrednio ze wskazanego przez Państwa miejsca: z mieszkania, domu, piwnicy lub garażu. Sprzętu nie wolno wystawiać przed posesję lub pergolę śmietnikową!SAM ZAWIEŹ I ODDAJ
MY PRZYJEDZIEMY
Elektroodpady, czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny (ZSEE) |
to zużyte lub zepsute urządzenia, których prawidłowe działanie jest uzależnione od prądu elektrycznego, baterii lub od obecności pól elektromagnetycznych. Zgodnie z prawem, klasyfikowane są jako odpady niebezpieczne i oznaczone symbolem przekreślonego kosza na śmieci. Oznacza to, że elektrosprzętów nie możesz wyrzucać wraz z innymi odpadami
(Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym). |
Dla ciekawskich:
Sprzęty elektryczne i elektroniczne zawierają metale ciężkie takie jak: ołów, bar, stront i cyrkon.
Telewizor starego typu (z kineskopem) zawiera ponadto luminofor obejmujący swoim składem cynk, miedź, kadm, nikiel, chrom, żelazo czy aluminium.
W przypadku niewłaściwego zagospodarowania tego typu urządzeń substancje te mogą wydostać się na zewnątrz, przenikając do gleby,
a następnie do wód gruntowych, zanieczyszczając w ten sposób środowisko i stwarzając zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Ponadto, dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu ZSEE oszczędza się energię oraz surowce potrzebne do wytworzenia nowego urządzenia.
Dlatego tak ważne jest przekazanie zużytego sprzętu do specjalistycznego zakładu przetwarzania w celu bezpiecznego demontażu i poddania procesom odzysku i recyklingu.
Razem chronimy środowisko!
21 kwietnia 2023