Gala „RAZEM CHRONIMY ŚRODOWISKO” podsumowująca edukację ekologiczną

Już po raz 24 Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” podsumował działania z zakresu edukacji ekologicznej !!! Uroczysta gala odbyła się 21 czerwca 2022 r. w Fabryce Kultury w Redzie.

Uczestnikami wydarzenia byli laureaci z około 50 placówek oświatowych wszystkich poziomów nauczania z terenu Związku. Na wydarzeniu zjawili się także włodarze gmin należących do Związku oraz przedstawiciele spółek komunalnych EKO DOLINA, OPEC i PEWIK Gdynia, WFOŚiGW Gdańsk oraz Starostwa Powiatowego Wejherowa. Partnerem naszych tegorocznych działań był także Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Łącznie wręczyliśmy 82 nagrody, w tym 40 dla dzieci oraz 42 dla placówek oświatowych. Ich wręczanie było doskonałą okazją do podziękowania nauczycielom i uczniom za całoroczny trud włożony w działania ekologiczne.

Podsumowanie działań z zakresu edukacji ekologicznej. 

 

Po raz siódmy przyznaliśmy „ekologiczne Oscary”, czyli specjalne nagrody Zarządu Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” pn. „Róża Ekologii”.

Nagroda ta jest uhonorowaniem pracy za wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony środowiska, w tym edukacji ekologicznej na rzecz zrównoważonego rozwoju gmin Związku.

RÓŻA EKOLOGII 2022 została przyznana:

Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 2 w Redzie

Przedszkolu nr 11 „Pod Kasztanami” w Gdyni

 EFEKTY TEGOROCZNEJ OFERTY EDUKACYJNEJ:

  • W ramach programu edukacyjnego „Szkoła/Przedszkole dla środowiska” w roku 2021 zorganizowaliśmy 4 wykłady popularnonaukowe (w tym 2 w roku szkolnym 2021/22) prowadzone przez specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Morskiej (IMGW oddział w Gdyni), Politechniki Gdańskiej oraz eksperta związanego z OZE. Spotkania prowadzono on-line. W programie udział brało ok. 60 nauczycieli.
  • W bieżącym roku szkolnym szczególną uwagę zwracaliśmy na zagadnienia związane z ograniczaniem powstawania odpadów – IM MNIEJ, TYM LEPIEJ – tak brzmiało hasło projektu edukacyjnego „Lider Lokalnej Ekologii”.
  • We współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2 z Gdyni (SOSW nr 2) zorganizowaliśmy KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ XV edycja pt. „Jesteśmy odpowiedzialni za nasze odpady – po pierwsze zapobiegaj i ograniczaj” skierowany do młodzieży szkolnictwa specjalnego i uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • Poruszane były tematy dot. ochrony powietrza w ramach KONKURSU PLASTYCZNEGO „Małe dzieci nie chcą śmieci”.
  • W ramach KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO młodzież szukała sposobów, jak chronić środowisko.
  • Wspólnie z placówkami oświatowymi zebraliśmy prawie 24 tony elektroodpadów, ok. 9 ton baterii oraz ponad 8 ton plastikowych nakrętek.
  • Przeprowadziliśmy 40 warsztatów ekologicznych, w których udział wzięło łącznie ok. 850 dzieci i młodzieży. Spotkania prowadzone wspólnie z EKO DOLINĄ i OPEC obejmowały wizyty w biurze Związku oraz wizje terenowe na obiektach komunalnych związanych z gospodarką odpadami lub ciepłownictwem miejskim.
  • Łącznie we wszystkich realizowanych przez Związek działaniach uczestniczyło około 30 tys. dzieci i młodzieży.

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz udanych wakacji 😊

Relacja z Gali dostępna na stronach:

 RAZEM CHRONIMY ŚRODOWISKO!

 

23 czerwca 2022