Nowa animacja: Czyste powietrze? To możliwe!

W dobie coraz większej świadomości ekologicznej i rosnącej troski o nasze zdrowie, walka o czyste powietrze stała się priorytetem. Statystki pokazują, że wiele polskich miast znajduje się w niechlubnej czołówce miejsc z najbrudniejszym powietrzem w Europie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 7 na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej leży właśnie w Polsce.

Chociaż wyniki te są alarmujące warto zaznaczyć, że żadne z nich nie znajduje się w województwie pomorskim. Dodatkowo należy podkreślić, że w opublikowanym pod koniec 2023 roku raporcie tj. „Rocznej ocenie jakości powietrza” Głównego Inspektora Ochrony Środowiska za rok 2022, w województwie pomorskim wykazano poprawę jakości powietrza w porównaniu z rokiem 2021. Stężenia większości zanieczyszczeń były niższe, a obszary przekroczeń mniejsze.  Pokazuje to, że monitorowanie jakości powietrza to jedna z kluczowych kwestii, która może stać się podstawą do podejmowania działań naprawczych.

Co możemy  zatem zrobić, aby wpłynąć na jakość powietrza w naszym najbliższym otoczeniu?

Na to pytanie odpowiada nasza nowa animacja! Dzięki niej w szybki, łatwy i przyjemny sposób poznamy najważniejsze wskazówki, co zrobić by oddychać czystym powietrzem! A o to kilka z nich:

  • przyłącz się do miejskiej sieci ciepłowniczej,
  • zadbaj o termomodernizację budynku (wymianę okien i drzwi, docieplenie ścian i dachu, izolację podłogi),
  • wymień stary piec na gazowy lub nowy, spełniający normy jakości spalania paliwa,
  • korzystaj z odnawialnych źródeł energii np. kolektorów słonecznych, pomp ciepła itp.,
  • oszczędzaj ciepło i energię elektryczną, np. wietrząc pomieszczenia krótko i intensywnie, czy używając urządzeń energooszczędnych,
  • wybierz komunikację publiczną, jazdę rowerem lub spacer.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Zobacz najnowszą animacje Komunalnego Związku Gmin i odwiedź zakładkę MATERIAŁY EDUKACYJNE , w której znajdziesz jeszcze więcej materiałów na temat ochrony powietrza.

Aktualne informacje o stanie powietrza w naszej okolicy znaleźć można na stronach internetowych:

 

Pełen raport Głównego Inspektora Ochrony Środowiska:

 


Razem Chronimy Środowisko

26 kwietnia 2024