„Zmień zachowania na dobre” – czyli jak chronić powietrze?

W ramach cyklu „Zmień zachowania na dobre” 20 i 22 listopada 2019 roku odbyły się dwa spotkania dla dorosłych mieszkańców Związku. Na pierwszym spotkaniu mieliśmy przyjemność gościć w naszej siedzibie słuchaczy z Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a drugie zorganizowano dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gdyni. Tematem przewodnim spotkania była szeroko pojęta ochrona powietrza. W trakcie części seminaryjnej poruszony został również temat kogeneracji, czyli procesu technologicznego polegającego na jednoczesnym wytworzeniu energii elektrycznej i ciepła w oparciu o wspólne źródło. Uczestnicy poznali także różne sposoby, jak każdy z nas może wpływać na ochronę powietrza np. oszczędzając ciepło i energię elektryczną czy nie paląc odpadów w domowych piecach.

Druga część spotkania miała miejsce na obiektach naszej spółki komunalnej zajmującej się ciepłownictwem, tj. OPEC Gdynia. Rzecznik prasowa Spółki zapoznała uczestników spotkania z historią firmy oraz przedmiotem działania. Finałem zaś było zwiedzanie obiektów Elektrociepłowni „Nanice” w Wejherowie i związana z tym bezpośrednia obserwacja produkcji oraz dystrybucji ciepła.

Wnioski ze spotkań nasuwają się same:

  • Przyłączanie się do miejskiej sieci ciepłowniczej jest jednym z najlepszych sposobów na czyste powietrze i tam, gdzie jest to technicznie możliwe, najlepszym sposobem na ogrzewanie naszych mieszkań.
  • Jeżeli mamy indywidualne piece, należy palić paliwem wyłącznie przeznaczonym do danego typu kotła – jeżeli jest to węgiel, to tylko dobrej jakości!
  • Szczególnie dbajmy o to aby nasz sąsiad nie spalał odpadów w domowych piecach. Uświadamiajmy o zagrożeniach wynikających z zanieczyszczonego w ten sposób powietrza w myśl zasady „chronimy powietrze, chronimy swoje zdrowie”.
  • Oszczędzajmy ciepło, wietrzymy krótko i intensywnie, nie zastawiamy grzejników, regulujemy temperaturę zależnie od pomieszczenia, w którym przebywamy.
  • Zapewniajmy termomodernizacje naszych budynków i wymieniajmy stare piece.
  • Wybierajmy komunikację publiczną lub jazdę rowerem. Jeżeli jedziemy samochodem, zadbajmy, żeby nie jeździć samemu – życzliwość się opłaca.
2 grudnia 2019