OPEC Sp. z o.o.

W dniu 29 maja 2017 r. spółka została nagrodzona prestiżowym Godłem „Teraz Polska” w XXVII edycji Konkursu „Teraz Polska” w kategorii USŁUGI za produkcję, dystrybucję i dostawę energii cieplnej oraz wytwarzanie energii elektrycznej w kogeneracji (czytaj więcej).

OPEC (Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.) w Gdyni to jedna z najnowocześniejszych firm branży ciepłowniczej w Polsce. Swoją obecną pozycję zawdzięcza przede wszystkim szeroko zakrojonym modernizacjom, oraz kilkudziesięcioletniemu doświadczeniu. Spółka powstała z przekształcenia Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, cieszącego się ponad 40-letnią tradycją. Obok Związku jej udziałowcami są miasta Gdynia i Wejherowo. Obecnie „OPEC” zapewnia dostawy energii cieplnej do czterech miast – Gdyni, Sopotu, Rumi i Wejherowa – pokrywając siedemdziesiąt procent zapotrzebowania mieszkańców, firm i jednostek budżetowych.

Prawdziwy rozwój gdyńskiego ciepłownictwa rozpoczął się po przemianach ustrojowych w Polsce, gdy OPEC uzyskał nowe możliwości działania. Dzięki kredytowi z Banku Światowego udało się stworzyć jeden z najnowocześniejszych systemów automatyki w naszym kraju. Z centrali można sterować praktycznie wszystkim, a komputery pilnują by u każdego odbiorcy parametry centralnego ogrzewania były zgodne z podpisaną umową. Dyspozytor jest w stanie w ciągu kilkudziesięciu sekund wykryć zgłoszoną usterkę i często zdalnie ją usunąć, co ma znaczenie nie tylko dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim dla jego klientów.

Kolejną z wprowadzonych zmian było wprowadzenie opomiarowania, dzięki czemu odbiorca ciepła płaci tylko za tą energię, jaką faktycznie zużył. Pociągnęło to za sobą również pozytywne skutki ekologiczne, gdyż większość odbiorców zadbała o docieplenie budynków, co zmniejszyło zapotrzebowanie na energię o około dziesięć procent. Udało się również ograniczyć straty ciepła podczas transportu, a poszczególne stacje przedsiębiorstwa zużywają obecnie ponad połowę energii elektrycznej mniej. To wszystko spowodowało, że udało się znacznie ograniczyć podwyżki za energię cieplną mimo ciągle rosnących kosztów jej uzyskania (ciepłownictwo jest związane praktycznie z całą gospodarką – od wydobycia węgla i restrukturyzacji górnictwa do transportu i bezpośredniej dystrybucji energii).

Dokonania te spotkały się z uznaniem w kraju i za granicą. Modernizacyjny program przeprowadzony w Rumi zajął pierwsze miejsce w konkursie Ekofunduszu, a eksperci Banku Światowego ocenili działalność gdyńskiego OPEC najwyżej spośród wszystkich firm ciepłowniczych, które uzyskały kredyt z tego źródła. Firma nie zamierza jednak spocząć na laurach – planowane jest dalsze poszerzanie oferowanych usług i kolejne modernizacje.

Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” posiada 56 000 udziałów OPEC.

Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gdyni
Prezes Spółki: Janusz Różalskiopec gdynia siedziba
ul. Opata Hackiego 14, 81-213 Gdynia
tel. 058 627-39-62
fax 058 623-46-35

Strona internetowa: www.opecgdy.com.pl
e-mail: bok@opecgdy.com.pl

Biuro Obsługi Klienta: infolinia 0-800-380-006, fax. 058 663-13-69

Pogotowie Ciepłownicze 993