KONTAKT

Dział Ochrony Środowiska
Edukacja Ekologiczna
e-mail: edukacja@kzg.pl

Katarzyna Rawdanowicz
e-mail: k.rawdanowicz@kzg.pl
tel.: (58) 624 45 99 wew. 39

Anna Selwent
e-mail: a.selwent@kzg.pl
tel.: (58) 624 45 99 wew. 45

Róża Ekologii 2023

Róża Ekologii 2017 statuetkaPodczas uroczystego podsumowania działań edukacyjnych Związku realizowanych w roku szkolnym 2022/2023 po raz ósmy przyznano wyjątkową nagrodę Zarządu Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” pt. „Róża Ekologii 2023”.

Łącznie ocenie poddano 126 placówek oświatowych, w tym 53 przedszkola oraz 73 szkoły. Szczegółowej analizie podlegał udział poszczególnych placówek w działaniach ekologicznych prowadzonych przez Związek oraz osiągnięte efekty rzeczowe. Ten zaszczytny tytuł może być przyznany tej samej placówce oświatowej nie częściej, niż raz na 5 lat. Tym samym do oceny „Róża Ekologii 2023” uwzględniono również placówki oświatowe, które uzyskały tytuł „Róża Ekologii” w latach 2015-2018.

Na podstawie wstępnej analizy do dalszej oceny nominowano po pięć wiodących placówek w poszczególnych kategoriach, tj.:

W kategorii PRZEDSZKOLA:

Przedszkole nr 13, ul. Widna 15, Gdynia

Przedszkole nr 32 „Cisowiaczki”, ul. Kcyńska 6,  Gdynia      

Przedszkole nr 46 „Jaś i Małgosia”, ul. Pusta 9, Gdynia

Przedszkole nr 10 „Pod Wieżyczką”, ul. Kościuszki 31, Sopot

Przedszkole Pod Topolą, ul. Leśna 4, Rumia

W kategorii SZKOŁY:

Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Morska 192, Gdynia

Szkoła Podstawowa nr 31, ul. Chylońska 227, Gdynia

Prywatna Szkoła Podstawowa, ul. Norwida 59, Reda

Podstawowa Ekologiczna Szkoła Społeczna, ul. Kujawska 8a, Rumia

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Nanicka 22, Wejherowo

Zarząd Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” – działający jako Kapituła Nagrody – postanowił przyznać nagrodę „Róża Ekologii 2023” następującym  placówkom oświatowym:

Kategoria: Przedszkola

Przedszkole nr 10 „Pod Wieżyczką”

ul. Kościuszki 31, Sopot

Dyrektor: Beata Kuchcińska

Kapituła Nagrody jest pod wrażeniem efektów ekologicznych osiągniętych prze Przedszkole nr 10 w Sopocie, pod przewodnictwem Pani Dyrektor Beaty Kuchcińskiej. Przedszkole współpracuje ze Związkiem od wielu lat, a biorąc pod uwagę ostatnie pięć potwierdzamy, że jest niekwestionowanym liderem w swojej kategorii. Jest to już druga Róża Ekologii dla tej placówki, co świadczy o tym, że Przedszkole cały czas czynnie angażuje się w działania edukacyjne Związku. Nawet po otrzymaniu nagrody Róża Ekologii w 2018 roku nie zwolnili tempa. Przedszkolni koordynatorzy edukacji ekologicznej, Pani Karolina Marszałek, Pani Anna Muchorska, oraz Pani Małgorzata Kozub-Kondratowicz wraz z pozostałymi nauczycielami Przedszkola, każdego roku realizują liczne działania proekologiczne. Spoglądając na ostatnie 5 lat i ilości zebranych elektroodpadów trudno uwierzyć,  że placówka liczy zaledwie 97 dzieci. Przedszkole od 2018 roku bierze czynny udział w konkursie Ekspert EE- czyli w trosce o środowisko i nie mając sobie równych, co rok otrzymuje statuetkę, zyskując prze tym Tytuł Ekspert EE. Obok zbiórki nakrętek czy udziału w konkursie plastycznym, w ramach projektu „Lider Lokalnej Ekologii” prowadzone są spotkania ze specjalistami, warsztaty i happeningi, a nawet zajęcia laboratoryjne,  które pozwalają przedszkolakom dokładnie zgłębiać temat ochrony środowiska. Placówka świetnie radzi sobie z wykonywaniem zadań w ramach projektu, czego potwierdzeniem jest tytuł Złotego Lidera Lokalnej Ekologii w 2021 roku. Z całą pewnością kadra pedagogiczna wraz z wychowankami i ich rodzicami jest pełna inicjatyw i pomysłów na kolejne nowe działania, a Przedszkole „Pod Wieżyczką” możemy nazwać ekologicznym.

Jak napisał Paulo Coelho „Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie”, a Przedszkole nr 10 „ Pod Wieżyczką” w Sopocie jest mistrzem w tym aspekcie.


Kategoria: Szkoły

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2

ul. Nanicka 22, Wejherowo

Dyrektor: Danuta Czernewska

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Wejherowie, pod przewodnictwem Pani Dyrektor Danuty Czernewskiej, wykonał niesamowitą pracę, nie tylko w mijającym roku szkolonym, ale na przestrzeni kilku ostatnich lat. Pokierowanie tak dużą placówką to niemałe wyzwanie, niemniej prośrodowiskowe i ekologiczne efekty ich działań pokazują, że jest to możliwe, a nawet, tak jak w tym wypadku, budzi zachwyt. Sukces ma wiele matek, a matkami tego sukcesu są panie koordynatorki działań edukacyjnych – panie Joanna Piasecka, Ewa Hoppe, Dominika Dąbrowska i Dorota Chodubska. Dzięki ich zaangażowaniu, zapałowi, inwencji i wielu nadprogramowym godzinom, współpraca placówki z Komunalnym Związkiem Gmin „Dolina Redy i Chylonki” przebiegła wzorcowo i przyniosła wymierne efekty w postaci zwycięstw indywidualnych i grupowych. Placówka uczestniczyła we wszystkich edycjach projektu edukacyjnego „Lider Lokalnej Ekologii”, dwukrotnie otrzymała tytuł Lidera, a w roku szkolnym 2021/2022 także Złotego Lidera. W tegorocznym konkursie „Mała Nakrętka – duży problem” placówka zgromadziła niemal 1,5 t nakrętek, co w przeliczeniu na ilość uczniów uplasowało placówkę na drugim miejscu. Także w konkursie plastycznym pn. „Małe dzieci nie chcą śmieci” oraz fotograficznym, dzieci i młodzież wykazały się zaangażowaniem i talentem, sięgając po zwycięskie miejsca. Kapituła Nagrody jest pod ogromnym wrażeniem efektów ekologicznych osiągniętych w ciągu ostatnich pięciu lat przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Wejherowie. Cieszymy się, że idee szeroko pojętej ekologii systematycznie przekazywane są dzieciom i uczniom, bo to w ich rękach leży nasza ekologiczna przyszłość.


GRATULUJEMY LAUREATOM  ORAZ ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z uroczystości:

https://m.telewizjattm.pl/dzien/2023-06-09/61523-wejherowska-szkola-z-roza-ekologii.html?play=on https://nadmorski24.pl/aktualnosci/58939-wejherowska-szkola-z-roza-ekologii